قدیمی ترین مسجد حیدرآباد هندوستان، در معرض خطر تخریب

 

ساخت و ساز غیرقانونی در محوطه قدیمی ترین مسجد «حیدرآباد» در هندوستان، به ساختمان این بنای باستانی اسلامی متعلق به قرن پنجم، خساراتی وارد ساخته است.

در پی ساخت و سازهای غیرقانونی، بخشی از ساختمان اصلی مسجد جامع واقع در شهر باستانی «گلکنده»، دچار صدماتی شده و در معرض آسیب های جدی و تخریب قرار گرفته است.

گفته می شود این مسجد نخستین بار در سال 1518 توسط «سلطان قلی قطب شاه» - در دوران سلطنت بهمنی -  و درست در جلوی دروازه ورودی قلعه گلکنده بنا شده، که هم اکنون فروشگاه ها و غذاخوری هایی متعدد، در اطراف آن ساخته شده است.

به گفته کارشناسانی که از این محل بازدید کردند، بخشی زیاد از نمای بیرونی مسجد، جابه جا شده و ستون های اصلی بنا آسیب دیده اند.

درحالی که مساجد زیر چتر حمایتی بنیاد باستان شناسی هندوستان قرار می گیرند، اما به نظر می رسد به دلیل بی اعتمادی مسلمانان محلی به این نهاد هندو، به کارشناسان باستان شناسی اجازه فعالیت آزادانه در محل داده نمی شود و آنان نیز تا این لحظه بی توجه از کنار این موضوع گذشته اند.

لازم به ذکر است، براساس قوانین و مقررات باستان شناسی و خرابه های تاریخی در هندوستان، هیچ سازه ای نباید در شعاع یک صد متری اماکن تاریخی ساخته شود.

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input