تلاش برای گسترش وهابیت در افغانستان

در حالیکه برخی علمای افغانستان از شیوع افراطی‌گری در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند، عربستان سعودی در گامی جدید جهت گسترش وهابیت از ساخت ۱۰۰ مدرسه دینی در افغانستان خبر داد.

«جسیم محمدالخادی» سفیر عربستان در کابل در دیدار با «فضل هادی مسلم‌یار» رئیس سنای افغانستان گفت که سعودی در نظر دارد تا احداث دانشگاه بین‌الملل اسلامی در ولایت ننگرهار را آغاز کند و ساخت100 مدرسه دینی دیگر را نیز در افغانستان کلید بزند.

سنای افغانستان در بیانیه‌ای به نقل از سفیر عربستان نوشت: پادشاه عربستان هزینه 35 برنامه توسعه‌ای و تاسیس صد مدرسه دینی را برای افغانستان منظور کرده است.

عربستان در حالی ولایت ننگرهار را برای ساخت این دانشگاه تعیین کرده که، این ولایت مهمترین پایگاه گروه تروریستی داعش در افغانستان به شمار می‌رود و سعودی‌های برای ساخت این دانشگاه بودجه 500 میلیون دلاری در نظر گرفته‌اند.

چندی پیش نیز سخنگوی وزارت آموزش و پرورش افغانستان از توافق با عربستان برای تحویل 99 هزار جلد کتاب آموزشی و تجهیزات برای کلاس‌های درسی خبر داده بود.

کارشناسان بر این باورند که عربستان سعودی از طریق ایجاد دانشگاه و توزیع کتاب‌های آموزشی برای ترویج افکار وهابیت در افغانستان تلاش می‌کند.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input