اقدام آستان مقدس حسینی برای ثبت تاریخ کربلا

مرکز تحقیقات و پژوهش های کربلا وابسته به آستان مقدس حسینی از تصمیم خود برای گردآوری اسناد تاریخی مهم و مفقود شده مربوط به شهر مقدس کربلا که در مراکز اسناد مربوط به دولت سابق عثمانی، هند و ایران وجود دارد خبر داد.

عبدالامیر القریشی از مسئولان این مرکز در این زمینه گفت: مرکز تحقیقاتی کربلا نگارش دانشنامه ای فراگیر ویژه تاریخ شهر مقدس کربلا را آغاز کرده است که ۱۷ بخش آن تکمیل و منتشر شده و امیدواریم بخش های بعدی نیز که حدود ۱۰۰ بخش هستند به زودی منتشر شوند.

وی افزود: مرکز تحقیقات کربلا بنا دارد تمام اسناد مربوط به این شهر مقدس را از آرشیوهای عثمانی هاو هندی هاجمع آوری کند به ویژه با توجه به اینکه هند در زمان اشغال عراق توسط انگلستان، مستعمره انگلستان بود و در آن دوره کنسولگری و اتباع هندی در کربلا حضور داشتند.

القریشی گفت: مرکز کربلا با سفارت هند در عراق در تماس است تا به این اسناد و پرونده های مربوط به آن ها دسترسی پیدا کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این با وزارت امور خارجه ایران نیز در تماس هستیم تا به اسناد موجود در آرشیو ایران، علی الخصوص اسناد مربوط به دوره قاجار، صفوی و افشاری دسترسی پیدا کنیم.

شایان ذکر است، مرکز تحقیقات و پژوهش های کربلا در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۴ از آغاز پروژه نگارش دانشنامه تاریخ شهر مقدس کربلا خبر داده بود.

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input